Honey - proces sušenia kávových bôbov

Honey - proces sušenia kávových bôbov

Proces Honey je proces sušenia kávových zŕn, kde časť obalu zostáva na kávovom bôbe a počas sušenia sú kávové zrná zakryté. Názov procesu Honey je trochu zavádzajúci, pretože ľudia majú tendenciu spájať med s včelami alebo medu podobnému chuťovému profilu. Namiesto toho termín "med" sa vzťahuje na "sliz (buničinu)" lepkavú látku ponechanú na kávovom zrnku.

sušenie kávyTradičné kávy majú obal aj buničinu kávového zrnka odstránené mechanickým praním, ale počas Honey procesu výrobca použije ručný valec, ktorý im dáva plnú kontrolu nad úrovňou slizu zanechaného na kávovom zrne. Tento proces je najkomplexnejší, náročnejší a nákladnejší spôsob, ako vyrábať zelenú kávu, ale na rozdiel od ostatných spôsobov spracovania výsledkom je chuťovo bohatá a chutná káva. Poľnohospodári začínajú tým, že vyberajú len tie najzrelšie plody kávovníka, ktoré obsahujú vysoké množstvo cukru a kyselín, ktoré sú dôležité pre kvasenie zelených zŕn.


Potom sa začne opatrný proces sušenia zelených bôbov. Zrnká je potrebné sušiť presne v správnom tempe. Ak sú bôby sušené príliš rýchlo, chuťové látky zo slizu bôby sušené príliš pomaly, existuje nebezpečenstvo nadmerného kvasenia, kde môže kávové zrno splesnivieť.

Krehká rovnováha začína miešaním alebo presúvaním kávových zŕn niekoľkokrát za hodinu, kým nie je rovnaké percento vlhkosti u všetkých zŕn, čo zvyčajne trvá 8-10 hodín. V nasledujúcich 6-8 dňoch sú kávové bôby raz denne vysušené, aby sa vyrovnala vlhkosť absorbovaná cez noc.

 

Kávové zrná spracované procesom Honey sú ozajstnou kávovou špecialitou ešte pred tým, ako sa odborne pražia. Zelené zrnká obsahujú sladké, ovocné podtóny a vyváženú kyslosť s hĺbkou v závislosti od typu Honey procesu sušenia.
Existujú štyri úrovne spracovania kávových zŕn procesom Honey. Hlavným rozdielom je doba sušenia, technika a obsah slizu (buničiny); čím vyšší obsah, tým výraznejšia je chuť a aróma.

White Honey:
Odstráni sa 80-90% buničiny
Zrno sa suší na zvýšených posteliach na priamom slnku
Kávový bôb rýchlo uschne v intenzívnom teple a pergamen má bielu farbu.

Yellow Honey:
Odstráni sa 50% buničiny
Kávové zrno je sušené v podmienkach malého vetra a stredného slnečného žiarenia.
Fazuľa je obracané 3 až 4 krát denne a suší sa až týždeň.

Red Honey:
80-90% buničiny zostáva na bôbe
Zrno sa suší na zdvihnutých lôžkach v zakrytých alebo zatienených podmienkach.
Kávové zrná sú obracané prvý raz ráno a potom iba raz alebo dvakrát popoludní.

Black Honey:
Buničina je ponechaná neporušená čo najbližšie k zrnu.
Kávové zrno sa suší na zvýšenej posteli za úplne zatienených podmienok.
Prvý deň kávové zrná ostávajú nepohnuté a neskôr sa obracajú raz denne; čas sušenia môže trvať až tri týždne

Označenia: honey káva Kostarika

Odoslať komentáre

Menu
Zatvoriť
Košík
Zatvoriť
Späť
Účet
Zatvoriť