Kustovnica čínska

Kustovnica čínska je kríkovitá rastlina, ktorá dorastá do výšky 1-3m a má oranžovo-červené, elipsovité plody. Pestuje sa najmä v Číne a Tibete.

Kustovnica čínska je liečivá potravina, ktorá hrá nezastupiteľnú úlohu v tradičnej čínskej medicíne. Traduje sa, že podporuje dlhovekosť, silu, sexuálnu energiu a potenciu. Zvyšuje produkciu spermií. Podľa starých čínskych liečiteľov kustovnica posilňuje imunitný systém, zlepšuje zrak a chráni pečeň, zlepšuje krvný obeh a má pozitívny vplyv na mnohé vnútorné orgány (obličky,pľúca...)

Zlepšuje mnoho životných funkcií človeka, napríklad má veľmi priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém. Známe sú aj jej protizápalové, protirakovinové a antioxidačné účinky. podporuje dlhovekosť, zlepšuje mužskú potenciu a libido, posilňuje obličky a pečeň pri únave.

 1. preventívne chráni pečeňové bunky proti chemikým látkam. Celkovo harmonizuje meridián pečene a obličiek
 2. obmedzuje bolesti v krížoch, kolenách, hlavy, závrate, hučanie v ušiach a rôzne kožné obtiaže
 3. zvlhčuje pľúca, vyživuje krv, znižuje hladinu cholesterolu v krvi
 4. zlepšuje pevnosť šlách, nechtov, ostrosť zraku, odstraňuje svetloplachosť a šeroslepotu. Pôsobí proti zápalu spojiviek
 5. je prirodzeným zdrojom energie z ľahko stráviteľných cukrov a provitamínu A
 6. obsahuje vitamíny  B1, B2, B6 a C
 7. má antioxidačné účinky – eliminuje riziko poškodenia buniek voľnými radikálmi a slnečným žiarením, čím spomaľuje starnutie kože a celého tela
 8. stimuluje tvorbu červených a bielych krviniek, podporuje činnosť čriev, relaxuje cievne svaly a normalizuje vysoký krvný tlak
 9. napomáha rýchlej regenerácii buniek po ožiarení X lúčami (Röntgenové lúče)
 10. stimuluje parasympatický nervový systém
 11. zlepšuje metabolizmus tukov
 12. eliminuje výraznosť červených žiliek v tvári
 13. priaznivo ovplyvňuje menštruačný cyklus a obmedzuj vznik vysokej teploty
 14. obsahuje 18 druhov amínokyselín – kyselinu linolovú aj linoleovú
 15. obsahuje 22 stopových prvkov – napr.zinok, železo, meď, vápnik, selén, fosfor a germánium, ktoré významne pôsobia proti rakovinným bunkám
 16. obsahuje 11 minerálov v organickej forme je najbohatším zdrojom karotenoidov zo všetkých známych rastlín na celom svete, preto pomáha uchovávať kožu zdravú. Chráni zhnednutím pokožky pred škodlivým UV žiarením, pretože obsahuje oveľa viac alfa a beta karoténu ako mrkva. Obsahuje taktiež provitamín A karotín, luteín, lykopén a zeaxantín.

Plody kustovnice čínskej majú veľmi príjemnú chuť, preto sa dajú jesť aj syrové. Môžete nimi posypať ryžovú, alebo krupicovú kašu, alebo ich pridať do rôznych ovocných jedál. Plody kustovnice sa pridávajú do cereálnych zmesí na raňajky. Dajú sa jesť aj samostatne ako mimoriadne zdravá desiata. Vedci tvrdia, že pre dosiahnutie blahodárnych účinkov stačí skonzumovať malú hrsť 10-30g denne.

Z kustovnice čínskej môžete pripraviť veľmi lahodný čaj. Postup je podobný ako pri príprave šípkového čaju.

Dávkovanie a príprava: 2-3 čajové lyžičky plodov kustovnice zmiešajte s cca750ml vody a povarte 3 minúty. Výluh popíjajte v priebehu dňa do 17.hod. Čaj môžete prisladiť medom. Po vylúhovaní odporúčame plody zjesť. Chutnajú skvele!

Sušené plody kustovnice čínskej skladujte v suchu. Nie sú vhodné pre deti do 3 rokov.  

Menu
Zatvoriť
Košík
Zatvoriť
Späť
Účet
Zatvoriť